Így ünneplik a karácsonyt az ukrán katonák a fronton (VIDEÓ)
Karácsonyfa állítás 21. századi módra.
Az Európai Parlament megerősítette Ukrajna támogatását új állásfoglalásában, Oroszországot is tovább szankcionálnák.
Fotón: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (MTI/AP/Ebrahim Noruzi)
Az Európai Parlament november 28-án állásfoglalást fogadott el, amelyben az orosz agresszióval és az orosz-észak-koreai katonai együttműködéssel szemben megerősíti az Ukrajnának nyújtott megingathatatlan uniós támogatást.
Az EP szorgalmazza, hogy az uniós tagállamok még több fegyvert küldjenek Ukrajnának,
illetve állást foglal amellett, hogy minden uniós tagállamnak évente legalább a GDP-je 0,25 százalékának megfelelő katonai támogatást kellene nyújtania Ukrajnának.
Az Oroszországgal szembeni szankciókat kiterjesztenék a gázra és az atomenergiára is. Szorgalmazzák az orosz fosszilis tüzelőanyagok és cseppfolyósított földgáz EU-ba történő behozatalára vonatkozó teljes embargó bevezetését, a döntéshozók szerint
„meg kell szüntetni az Oroszországgal az atomenergia-ágazatban folytatott együttműködést”.
Felhívják az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy aktívan járuljanak hozzá a szankciók egységességének fenntartásához, és mielőbb fogadják el a 15. szankciócsomagot.
Az EP állásfoglalásában „sürgetik a tagállamokat, hogy aktívan gyakoroljanak nyomást a magyar kormányra, hogy vessen véget az Európai Békekeret – és többek között az újonnan létrehozott, Ukrajnát támogató alap – felelőtlen blokkolásának, ami akadályozza 6,6 milliárd EUR részleges visszatérítés felszabadítását az Ukrajnának katonai támogatást nyújtó tagállamok számára; hangsúlyozza, hogy amennyiben az Európai Békekeretet az Európai Tanács következő üléséig blokkolják, azonnal létre kell hozni egy új formátumot, amely csak azokat a tagállamokat foglalja magában, amelyek hajlandóak és képesek katonai segítséget nyújtani Ukrajnának, vagy a nemzeti hozzájárulásokat vissza kell téríteni annak érdekében, hogy semmi se akadályozza a kétoldalú segélyek zökkenőmentes finanszírozását.”
Az állásfoglalásban
üdvözlik az amerikai döntést, amely engedélyezte Ukrajna számára a nagy hatótávolságú rakéták bevetését Oroszország területén.
Szorgalmazzák azt is, hogy az EU még több pénzügyi támogatást nyújtson Ukrajnának. Felhívják a Bizottságot, hogy az Ukrajna-eszköz tapasztalataira építve javasoljon 2027 utáni, hosszú távú pénzügyi támogatást Ukrajna újjáépítéséhez.
Leszögezik: az EU és tagállamai azt vállalták, hogy Ukrajnát annak győzelméig és helyreállításáig támogatják, másrészt azt, hogy az eddigi katonai segítségnyújtás elégtelen. Kijelentik azt is, hogy Ukrajna átfogó támogatását addig kell fokozni és gyorsítani, amíg meg nem nyeri a háborút.
Az EP állásfoglalásában rögzítik: semmilyen orosz nukleáris fenyegetés nem változtat az EU azon elhatározásán, hogy tovább segítse Ukrajnát.
Az európai törvényhozók azt is írásba foglalták:
elvárják, hogy a hivatalba lépő Trump-kormány továbbra is támogassa Ukrajnát,
és továbbra is szilárdan kötelezze el magát a NATO mellett; ugyanakkor sürgetik az EU-t és tagállamait, „hogy váltsák tettekre a szavakat, és hozzanak létre egy valódi védelmi uniót, amely egyben a NATO európai pillére is, kezdve védelmi képességeik megerősítésével”.
Az állásfoglalásban Dél-Korea részvételét is sürgetik Ukrajna felfegyverzésében, továbbá szorgalmazzák, hogy az EU és tagállami nyújtsanak támogatást az orosz ellenzéknek. Az orosz vezetéssel folytatott párbeszédet viszont elítélték az EP döntéshozói.